بهترین کود تقویت گلهای آپارتمانی چیست؟

در این مقاله در مورد کود تقویت گل های آپارتمانی نکاتی را ارائه می کنیم.  کود تقویت گل های آپارتمانی برای اغلب گیاهان آپارتمانی لازم است. البته برخی از آنها نیاز به کود تقویت گل های آپارتمانی ندارند. در این مقاله توضیح می دهیم که بهترین کود تقویت گل های آپارتمانی کدام است؟ چه نوعی از کود تقویت گل های آپارتمانی برای گیاهان بهتر است؟

 بهترین کود تقویت گلهای آپارتمانی چیست؟

یکی از بهترین روشها برای ایجاد شادابی و طراوت همیشگی گل های آپارتمانی این است که به طور منظم و مستمر آن‌ها را کود بدهیم. اما سوال اصلی این است که از چه کودی استفاده کنیم؟ آیا کود های شیمیایی مناسب هستند یا نه؟ مسلما ترکیبات شیمیایی  و مواد معدنی  موجود در کودها، می تواند باعث رشد گیاهان شود. برخی از کود ها ممکن است که باعث رشد و نمو و البته گل و میوه برای درختان شود، اما  برخی از آنها صرفاً جهت تقویت ریشه ها استفاده می کنند. از این رو انتخاب کود تقویت گل های آپارتمانی مناسب الزامی است و باید در این انتخاب دقت کنید.

 اولین نکته آن است که  باید بدانید جهت پرورش و رشد زودتر گل و گیاه آپارتمانی از کود شیمیایی مایع استفاده کنید. کود تقویت گل های آپارتمانی شیمیایی مایع می تواند غذای مورد نیاز گیاه را به همه قسمتهای ریشه برساند به جز ریشه برای شاخ و برگ نیز این کود های شیمیایی مناسب هستند و شما می توانید آنها را بر روی سطح برگ گیاهان اسپری کنید. توصیه ما این است که همواره این کودها را در زمانی که هوا مطبوع تر است استفاده کنید و تا آنجایی که ممکن است هم زمان با آبیاری گیاه این کار را انجام دهید تا انحلال آنها در آب، ریشه را تقویت کند. کود ها به واسطه اینکه دارای اسیدهای آمینه هستند، جذب مطلوب تری از طریق ریشه دارند .

کود گیاهی

 اغلب آفت‌ کش ‌ها نیز به غیر از محلول های قلیایی، با این کودها قابلیت اختلاط دارند و به همین دلیل شما می‌توانید آنها را همزمان استفاده کنید. ریزمغذی هایی مانند آهن ، منگنز، مس،  روی و دیگر مواد به به شکل مایع در این کودها وجود دارد.

گیاهانی با برگ های تزئینی و گیاهان گلدار

اگر بخواهیم گیاهان خانگی را به دو قسمت تقسیم کنیم می توانیم آنها را به گیاهانی با برگ های تزئینی و گیاهان گلدار تقسیم‌بندی کنیم. اغلب گیاهانی که در خانه ها و آپارتمانها استفاده می شود از این دو حالت خارج نیستند.  نکته بسیار مهم این است که اگر گیاه شما دارای گل است، باید از کود هایی استفاده کنید که حاوی فسفر و پتاسیم هستند. گیاهان گلدار به اندازه زیادی به این دو ماده نیازمندند. به عبارت دیگر رشد و نمو و شادابی آنها به این دو ماده وابستگی بسیار زیادی دارد. از این رو شما باید همواره این دو ماده را برای آن ها تامین کنید.  اما گیاهانی که برگ های تزئینی دارند، بیشتر به کودهای با نیتروژن فراوان احتیاج دارند. علت آن هم مشخص است. گیاهانی با برگ های تزئینی، بیشتر مواد موجود در خود را به سمت برگ ها می فرستند. از این رو برگ ها باید بیشتر از بقیه قسمت ها، تغذیه شوند. برگ ها هم بیشتر از هر چیز دیگری، نیازمند نیتروژن هستند.

یک نکته بسیار مهم در مورد کوددهی به گیاهان این است که، باید توجه داشته باشید هر کدام از آنها با یکدیگر فرق دارند و نیاز آنها یکسان نیست.  به طور مثال کاکتوس و نیاز زیادی به کود ندارد. از این رو کاکتوس را مثال زدیم که امروزه به عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب شناخته می شود. این گل نه تنها نیاز زیادی به کود ندارد، بلکه نیاز زیادی به آب و مراقبت هم ندارد. از این رو به عنوان یکی از گل های آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین زمان برای کود دادن به گیاهان فصل بهار و تابستان است و تا آنجا که ممکن است در این فصل ها به طور منظم و مستمر کوددهی را فراموش نکنید. دلیل آن هم مشخص است. گیاهان در این فصول از سال بیشتر به مواد و املاح معدنی نیاز دارند و هر چه بیشتر بتوانید این مواد را برای آنها تامین کنید، رشد بهتری برای آن ها در پی خواهد داشت. گیاهان معمولا در زمستان و در فصول سرد، قادر نیستند املاح و مواد معدنی را جذب کنند. البته با تغییر دما می توان  در این فرایند را تسریع ایجاد داد. اما اغلب پژوهشگران توصیه می کنند اجازه دهیم فعالیت گیاه به طور طبیعی انجام شود.

کود گیاهی

به عبارت دیگر تمامی گیاهان آپارتمانی نیاز به کود هایی دارند که نیتروژن، فسفر و پتاسیم و ریزمغذی ها در آنها به خوبی وجود داشته باشد تا نیاز گیاه را تامین کند.

کود تقویت گل های آپارتمانی کودهای آلی و شیمیایی

آنچه تا الان گفتیم در مورد کودهای شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی بود. اما کود تقویت گل های آپارتمانی به صورت آلی نیز وجود دارد یعنی کودهایی که توسط گیاهان و حیوانات ساخته می‌شود و به لحاظ نرخ جذب و تاثیرپذیری  نسبت به کودهای شیمیایی بهتر جذب می ‌شوند. چرا که کود تقویت گل های آپارتمانی آلی به صورت طبیعی تولید می‌شوند و خود گیاه برای جذب آنها نیاز زیادی به فرایندهای شیمیایی ندارد.  اما نکته بسیار مهم در هنگام استفاده از کود تقویت گل های آپارتمانی آلی این است که، کودهای آلی غلظت کمی از ریزمغذی‌ها را دارند و به همین دلیل احتمال اینکه بتوانند تمام نیازهای گیاه را تامین کنند، بسیار کم است و حتی استفاده از آنها در دراز مدت، ممکن است باعث آسیب به گیاه شود. از این رو بین کودهای شیمیایی و آلی، توصیه ما استفاده کردن از کودهای شیمیایی است. درست است که سرعت جذب آنها به اندازه کودهای آلی زیاد نیست، اما تمام مواد لازم مانند ریزمغذی ها را به اندازه مطلوبی برای گیاه تامین می کنند.

توصیه ما برای کوددهی به گیاهان آپارتمانی استفاده از کودهای مایع است. به خاطر اینکه شما میتوانید به راحتی ۲ گرم از این کود ها را در ۱۰ لیتر آب قرار داده و آن را به گیاه خود بدهید. این میزان، استفاده از کود باعث می شود تا شما تمام مواد غذایی را به طور مساوی بر روی خاک گیاه قرار دهید.

 همانطور که گفتیم بهترین زمان برای اسپری کردن، زمانی است که روزنه های گیاه باز باشد که این زمان معمولاً صبح زود و قبل از طلوع آفتاب است. سعی کنید حتماً برگ های زیر و پشت برگها را نیز به خوبی اسپری کنید و حتما اسپری را در زمانی انجام دهد که دمای هوا مناسب باشد( نه خیلی سرد، نه خیلی گرم). از دیگر نکات مهم در هنگام اسپری کردن گلهای آپارتمانی این است که، تهویه مناسب را برقرار کنید تا گیاه به خوبی بتواند فعالیت خود را در هنگام فتوسنتز داشته باشد.

ایندکسر