شخصیت شناسی MBTI

شخصیت شناسی  MBTI

شخصیت شناسی mbti

اگر به مباحث روانشناسی علاقه‌مند باشید، حتما تا به حال تست‌های مختلف روانشناسی را دیده و یا حتی در یک یا چندتا از آن‌ها، خودتان را محک زده‌اید.. در واقع می‌توان گفت که با استفاده از هر تست روانشناسی و تفسیر منحصر به فرد آن می‌توان، بخش جدیدی از ناشناخته‌های خود را در مسیر زندگی درک کرد.

تست‌های زیادی برای ارزیابی عملکرد ذهن و شخصیت شناسی وجود دارد که هر کدام از روش‌های مختلفی برای بررسی و تحلیل شخصیت و ذهن یا سبک زندگی افراد استفاده می‌کنند. یکی از این تست‌های روانشناسی تست شخصیت شناسی MBTI هست.

این تست شخصیت شناسی می‌تواند ویژگی‌های شخصیتی افراد را با کامل‌ترین تفسیر در اختیارشان قرار دهد. در این مقاله از سایت مریم مبارکی قصد داریم تست شخصیت شناسی MBTI و تفاسیر مختلف آن را به طور کامل بررسی کنیم. برای آشنایی با این تست روانشناسی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تست شخصیت شناسی MBTI

آیا تابه حال شنیده‌اید که فردی خود را به عنوان یک INTJ یا ESTP توصیف کرده باشد و شما معنی آن را ندانید؟ در واقع آنچه که راجع به این افراد شنیده‌اید، نوع شخصیت آن‌ها است، که بر اساس شاخص تست مایرز-بریگز یا به اختصار، تست MBTI شناخته می‌شود.

تست شخصیت شناسی MBTI، یکی از پرکاربردترین ابزارهای روان‌شناسی در دنیا است. این تست شخصیت شناسی در حقیقت یک پرسش‌نامه روان‌سنجی فردی برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و اولویت‌ها است که ایزابل مایرز (Isabel Myers)  و مادرش کاترین بریگز (Katherine Briggs) بر اساس تحقیقاتشان بر روی تئوری کارل یونگ (Carl Jung) درمورد انواع شخصیت، آن را تهیه و تدوین کرده‌اند.

این تست شناخت شخصیت در قالب 60 سوال روانشناسی، کمک می‌کند تا هر فرد با شناخت بهتر ویژگی‌های شخصی خود، انتخاب‌های مناسبی در زمینه تحصیلی و گرایش‌های شغلی داشته باشد. اما شاید این سوال برایتان به وجود آمده باشد که تست شخصیت شناسی MBTI چه اهمیتی دارد یا این که معیار اصلی سنجش این تست چیست؟ نتیجه تفسیر این تست برای افراد مختلف به چه شکل بیان می‌شود؟ و حتی برتری این تست شخصیت شناسی با دیگر تست‌های ارزیابی شخصیتی در چیست؟ در ادامه هر یک از این سوالات را در بخش‌های مجزا پاسخ خواهیم داد.

پیدایش تست شخصیت شناسی  MBTI

پیدایش تست شخصیت شناسی

همانطور که در بخش قبل هم گفتیم، ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز، هر دو علاقه‌مند به نظریه انواع شخصیت یونگ بودند. آن‌ها دریافتند که این تئوری می‌تواند کاربردهایی در دنیای واقعی داشته باشد. در طول جنگ جهانی دوم، آن‌ها شاخصی را توسعه دادند که می‌توانست برای شناخت تفاوت‌های فردی، به کار گرفته شود.

مایرز و بریگز معتقد بودند اگر بتوانند تستی طراحی کنند که مردم شخصیت خودشان را بهتر بشناسند، می‌توانند مشاغلی متناسب با شخصیت خود انتخاب کنند و در نتیجه با ایجاد حس رضایتمندی در افراد، می‌توانند جامعه‌‌ی سالم‌تر و شادتری داشته باشند.

اولین نسخه کاغذی این تست را مایرز در دهه ۱۹۴۰ ایجاد کرد. او به همراه مادرش، این تست را بر روی دوستان و خانواده خود انجام دادند و پس از دو دهه نیز به توسعه این تست پرداختند. تفسیر پاسخ‌های افراد به سوالات تست شخصیت شناسی MBTI به این صورت است که بر اساس پاسخ‌هایی که هر فرد به سوالات این تست می‌دهد، ویژگی‌های شخصیتی او، در قالب یکی از ۱۶ نوع شخصیت زیر قرار می‌گیرد:

         بازپرس ISTJ

         صنعت‌گر ISTP

         محافظ ISFJ

         هنرمند ISFP

         متفکر INTP

         معمار INTJ

         میانجی‌گر INFP

         حامی INFJ

         مراقب ESFJ

         بازیگر ESFP

         کارگردان ESTJ

         متقاعدکننده ESTP

         فرمانده ENTJ

         منظره‌گر ENTP

         بخشنده ENFJ

         قهرمان ENFP

علاوه بر این، نتیجه این تست ابعاد مختلف شخصیتی افراد در زمینه‌های درون‌گرایی یا برون‌گرایی، ادراکی یا قضاوتی بودن، شهودی یا حسی بودن و احساسی یا منطقی بودن را نشان می‌دهد. این 4 بعد شخصیتی در واقع معیارهای سنجش تیپ شخصیتی هر فرد می‌باشد و بر اساس آن در یکی از تیپ‌های شخصیتی 16 گانه قرار می‌گیرد.

هدف از تست MBTI این است که افراد، ویژگی‌های شخصیتی خود را از جمله علاقه‌‌مندی‌ها، نقاط قوت و ضعف، اولویت‌های شغلی احتمالی و سازگاری خود با دیگر افراد را بیشتر کشف و درک کرده و اهداف برنامه‌ریزی شده زندگی خود را بر اساس آن تعیین کنند.

چیزی که مشخص است این است که چیزی با عنوان «بهترین» شخصیت وجود ندارد و شخصیت هیچ‌کس، «بهتر» از شخصیت فرد دیگر نیست. علاوه بر این، این تست به‌دنبال پیداکردن اختلاف عملکرد یا ناهنجاری نیست و هدف آن این است که درباره خودتان بیشتر از قبل بدانید.

اهمیت تست MBTI چیست؟

اهمیت تست mbti چیست?

انجام این تست به افراد کمک می‌کند تا شناخت بهتری از خود و دیگران پیدا کنند. این شناخت یکی از با ارزش‌ترین ویژگی‌هایی است که افراد در هر سازمان یا مجموعه‌ای می‌توانند در اختیار خود داشته باشند. اهمیت شناخت درست هر فرد از شخصیت خود، هم برای سازمان و هم برای خودش، از چنان اهمیتی برای موفقیت فردی و سازمانی برخوردار است که به ‌هیچ وجه نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

اهمیت تست شخصیت شناسی MBTI در حدی است که با پیوست آن به رزومه کاری خود می‌توانید احتمال بررسی و استخدام خود را در هر سازمان یا شرکتی بالا ببرید.

تفاوت تست MBTI با دیگر ارزیابی‌ها

تست شخصیت شناسیMBTI  در واقع یک تست نیست، یعنی پاسخ درست یا غلطی برای آن وجود ندارد. همانطور که گفتیم یک نوع شخصیت، بهتر از نوع دیگر نیست و هدف این تست حتی ارزیابی سلامت روان یا ارائه تشخیص‌های دیگر هم نیست.

علاوه بر این برخلاف تعداد زیادی از انواع دیگر تست‌های روانشناسی، نتایج این تست شما با هیچ هنجاری مقایسه نمی‌شود. در واقع هدف از تست MBTI به ‌جای مقایسه نتیجه تست افراد، کسب اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصربه ‌فرد هر شخص و توانایی‌ها و ظرفیت‌های درونی او می‌باشد.

کلام پایانی

در این مقاله از سایت مریم مبارکی، یکی از پرکاربردترین تست‌های روانشناسی با هدف شناخت نوع شخصیت افراد را معرفی کردیم. همانطور که گفتیم این تست شخصیت شناسی که MBTI نام دارد برای تشخیص ناهنجاری‌های روانی یا مقایسه شخصیت افراد با یکدیگر نیست و یا هدف کمک به شناخت شخصیت هر فرد از لحاظ ویژگی‌های فردی، توانمندی‌ها و اولویت‌های زندگی برای داشتن جامعه‌ای پویاتر و شادتر طراحی شده است.

منبع : maryammobaraki.com

ایندکسر