چند ماه پیش من به اندازه کافی خوش شانس به ارائه یک پیش نمایش از هائیتی خیانتیک فیلم مستند فیلمساز و عکاس ایلین Brière. این فیلم که مربوط به تاریخچه طولانی از دخالت براندازی و آشکار تهاجم توسط کشورهای توسعه یافته برای تضعیف هائیتی حاکمیت آغاز می شود با یک cri de coeur علیه یکی از کشورهای ترین مسئول هائیتی فعلی دولت از آن استفاده شد: کانادا.

در صحنه باز, هائیتی یک مرد ایستاده در سراسر خیابان را از سفارت کانادا در Port-au-Prince, فریاد remonstrations در برابر عمارت در Haitian Creole: “ما لازم نیست که هر چیزی در برابر کانادا! چرا شما در برابر ما؟”

این فیلم باعث می شود محکم مورد کانادا نقش مهمی در تسهیل برکناری از هائیتی جمهور منتخب دموکراتیک Jean-Bertrand Aristide. این کودتا-از-بدون فعال نظامی رژیم که به دنبال سرنگونی; کانادا هرگز عذرخواهی برای خشونت وحشتناک مرتکب شده RCMP-روت ملی پلیس در برابر معترضان هائیتی که در پاسخ.

بخوانید: آنچه که در کانادا انجام شده برای بولیوی است ؟

این فیلم می رسد و نه اتفاقی که امروز دولت لیبرال در ادامه سنت تضعیف توانایی مردم مظلوم در کشورهای خارجی برای رسیدن به خود مختاری در حالی که پوشش اقدامات خود در نازک نازک نیرنگ در واقع حمایت از کسانی که حقوق بشر در خارج از کشور.

در اواخر ماه ژانویه خوان Guaidó مورد مناقشه رهبر ونزوئلا در مجلس ملی و خود اعلام کرد: “رئيس جمهور موقت” را آغاز کرده است در یک تور جهانی برای جلب حمایت و پشتیبانی خود را در سال های طولانی تلاش برای نظامی سرنگونی رئیس جمهور نیکولاس مادورو. او دریافت گرمی وزیر امور خارجه فرانسوا-Philippe شامپاین و نخست وزیر جاستین ترودو که خطاب او را به عنوان “رئیس جمهور موقت.” این خرس ذکر است که Guaidó را اجرا کنید به عنوان یک نامزد ریاست جمهوری در سال 2018 ونزوئلا انتخابات است. حتی اگر او تا به حال می خواستم به او نمی شود یک حزب سیاسی و نه او متعلق به یک (Guaidó استعفا از Voluntad محبوب در سال گذشته به “تمرکز به طور کامل در آزادی ونزوئلا”).

در واقع قبل از Guaidó انتصاب به عنوان رئیس مجمع ملی در ژانویه 2019 او عملا ناشناخته است. و در عین حال وجود او در اتاوا با دولت ما در حمایت از اعطای وام به دیگری می شود کودتا کرد.

این به پیروی از امور جهانی واحد پشتیبانی در سال گذشته بولیوی کودتا که دیدم راست حاشیه سیاستمدار جانین Añez مرحله یک نظامی تصاحب. دو روز قبل از Añez اعلام کرد خودش رئیس جمهور بدون به اندازه کافی اعضای بولیوی قانونی مجمع به رسیدن به حد نصاب جهانی در امور کانادا منتشر شده این بیانیه به شرح زیر: “کانادا می ایستد با بولیوی و دموکراتیک را از آن مردم است. ما توجه داشته باشید استعفای رئیس جمهور [Evo] مورالس و همچنان به حمایت از بولیوی طی این انتقال و انتخابات جدید است.”

مدت کوتاهی پس از آن Añez رژیم قرار داده و نظامی این کشور برای کار در تلاش برای از بین بردن غیر نظامی و مخالفان سیاسی. بدون نظر از امور جهانی بخش. به تازگی Añez اخراج او و کل کابینه و شکست اولیه تعهد با اعلام خودش یک نامزد در آینده ممکن است در انتخابات. دوباره بدون نظر از کانادا.

جزئیات: کانادا در ماموریت حافظ صلح به مالی می تواند تبدیل به یک جدید افغانستان

این PetroCaribe برنامه جایی ونزوئلا ارائه یارانه نفت سهمیه و بودجه توسعه به عضو کارائیب متحده قطع شد دو سال پیش در میان بانکی و تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط ایالات متحده است. هائیتی که وابسته به شدت در این برنامه شده است از آنجایی که سقوط به بحران سیاسی با توجه به سرعت باد قیمت سوخت و اتهامات از دولت اختلاس از صندوق. رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد این برنامه خواهد بود مجددا در نیمه اول سال 2020 اما هائیتی دیگر نمی خواهد یک عضو.

و این دلیل است که در ژانویه 2019 غربی-حمایت رئیس جمهور هائیتی Jovenel Moïse همراه با 18 عضو دیگر کشورها رای دادند و در حمایت از ونزوئلا کودتا در نشست سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) در واشنگتن هائیتی در زمان یک قمار پس از کانادا و سرب که از 60 کشور دیگر—و از دست داد. و 15 سال بعد از ما دزدیدند آن تعیین سرنوشت ملی این کشور هنوز هم می یابد خود را متصلب با فقر و بی ثباتی سیاسی.

برای پاسخ به این سوال از مهیجی آقا از هائیتی, خیانت, چرا ما در برابر هائیتی است ؟ خوب به همین دلیل ما به نظر می رسد برای پیدا کردن خود را به طور مداوم بی ثبات و بهره گیری از قدرتمند کمتر ملل: از آنجا که ما می توانیم و از آنجا که اسطوره ما حافظ صلح طبیعت اجازه می دهد تا ما را دور با آن. کسانی که باور غلط مشروعیت این “رییس جمهور موقت” نیاز به نگاه به کشورهایی مانند بولیوی و هائیتی به دیدن میوه از کانادا خیرخواهی.


این مقاله به نظر می رسد در چاپ در ماه مارس سال 2020 موضوع maclean’s مجله با تیتر “طرف اشتباه از کودتا.” اشتراک ماهانه چاپ مجله در اینجا.

بیشتر ANDRAY DOMISE:

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de